INFO@IIMACO.NET
شبکه کامپیوتری مبتنی بر تین کلاینت

پی سی یا تین کلاینت ،‌کدام را بخریم ؟

کدام را بخریم ؟‌ کامپیوتر یا تین کلاینت ؟

در مقالات قبلی در مورد اینکه تین کلاینت چیست و با اینکه یک تین کلاینت خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد صحبت کردیم . تین کلایت از دو واژه ی تین به معنی کوچک و کلاینت به معنای کاربر یا مشتری تشکیل شده است . استفاده از تین کلاینت در کامپیوتر بدین معناست که تمامی دسترسی ها و عملیاتی که روی سیستم انجام میشود همگی توسط کاربر انجام می شود .

چه فرقی میان تین کلاینت و کامپیوتر است ؟

در تین کلاینت ها تمامی اتفاقات و پردازش ها ،توسط کاربر ، به حداقل میزان می رسد و کاربر،بی نیاز از استفاده ی منابع قوی برای انجام کار های خود میشود . امروزه به دلیل آنکه در بیشتر سازمانها ، شبکه ها و اتوماسیون های اداری بسیار گسترده شده و از سوی دیگر نگهداری و امنیت شبکه ها بسیار دشوار است ، استفاده از مجازی سازی و تین کلاینت ها امری ضروری و مناسب است  تا مدیران شبکه بتوانند ،راندمان خود  را در مدیریت شبکه و محیط کاری ،از طریق شبکه های مبتنی بر تین کلاینت ، به مقدار زیادی افزایش دهند.

حالا این سوال پیش می آید که تین کلاینت ها چگونه کار میکنند و کاربران ، چگونه با این منابع محدودی که توسط مینی پی سی ها در اختیارشان قرار می دهد میتوانند به انجام محاسبات و عملیات سنگین بپردازند !

امروزه شاهد پیشرفت چشمگیری در حوزه ی فناوری هستیم . تین کلاینت ها ، همزمان با تکنولوژی مدرن همچون مجازی سازی  (Virtualization)   و استفاده از سرورهای قوی برای تقسیم منابع معرفی شده اند. کاربرد اصلی این دستگاه ها استفاده در تکنولوژی مجازی سازی دسکتاب ( Desktop virtualization)  و مجازی سازی شبکه (Network Virtualization)  و… است . در این روش کلیه ی نرم افزار های مورد استفاده ی کاربران  روی یک سرور قرار می گیرد و  میتوانند از  این منابع با پرفورمنس بسیار بالا بهره ببرند . به طور کلی می توانیم بیان کنیم که Thin Client ها شرایطی را فراهم میکنند که با حداقل منابع بتوانیم با سنگین ترین نرم افزار ها و استفاده ی مداوم از آنها ، به هدف خودمان برسیم . از جمله نرم افزارهای واسطه جهت مجازی سازی می توان به VMware، Citrix و …می توان نام برد که میتوان از آنها بهره مناسبی از  تین کلاینت ها برد .

در خرید تین کلاینت ها ، باید توجه داشته باشید که برند مناسبی را انتخاب کنید به گونه ای که شرکت هایی که Thin Client تولید میکنند  با شرکت هایی مانند Microsoft، VMware، Citrix، که در زمینه مجازی سازی فعالیت میکنند و دارای گواهینامه معتبر هستند ، از همکاران یکدیگر باشند. با پیشرفت تکنولوژی و پیچیده شدن نرم افزار ها ، نیاز است که سخت افزارها نیز ارتقا پیدا کنند .

ارتقا ی سخت افزار پی سی های رومیزی هزینه بالایی دارد و همچنین عمر آنها بین ۳ تا ۴ سال است، اما تین کلاینت ها نیاز به ارتقا ندارند چون سخت افزار جانبی دارند و فقط کافی است با بروزرسانی سرور مرکزی ، همه ی تین کلاینت های موجود در شبکه ارتقا یابند .

همچنین با تین کلاینت ها به راحتی می توان،سرعت شبکه را افزایش داد . فقط کافی است با به برق زدن و راه اندازی Thin Client در کوتاه ترین زمان ، سیستم عامل ها و نرم افزارها از سرور دریافت و اجرا گردد. مدیران سازمانها حساسیت زیادی روی امنیت فایل ها دارند و در صدد آن هستند که فایل های مهم و ضروری توسط افراد ناشناس کپی نشود  و یا در دسترس نباشند.

با تین کلاینت ها فایلها فقط مانیتور می شوند !

همچنین هیچ وسیله ی ذخیره سازی اعم از هارد و فلاپی روی Thin Client ها وجود ندارد و در نتیجه هیچ کاربری نمی تواند فایلی را کپی کند  و دیگر خبری از ورود ویروس ها و برنامه های نامربوط نیست . مدیر شبکه می تواند به هر کاربر سطوح مختلفی از امنیت را اختصاص بدهد و همچنین تعیین کند که چه کاربری به چه فایلهایی دسترسی پیدا کند .

باید بدانید که تین کلاینت ها ، هاردی ندارند پس هیچ برنامه ناشناسی نمی تواند روی آنها نصب شود.

تصویری که مشاهده میکنید ، معماری ساده ای از شبکه مبتنی بر تین کلاینت را نشان میدهد :

معماری شبکه های مبتنی بر تین کلاینت

 

درشکل زیر پروتکل هایی که Thin Client ها از آنها استفاده می کند نشان داده شده است :

پروتکل های مورد استفاده تین کلاینت

در صورتی که همچنان ابهامی در مورد خرید این دستگاه ها دارید با کارشناسان سایناتک تماس بگیرید و از مشاوره رایگان و تخصصی خرید محصولات استفاده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *