INFO@IIMACO.NET
نصب ویندوز در تین کلاینت

نصب ویندوز در تین کلاینت

نصب ویندوز در تین کلاینت ها ، آموزش تصویری و مرحله به مرحله

نصب ویندوز در تین کلاینت ها ، سوالی برای اکثر کاربران و استفاده کنندگان از تین کلاینت ها و هم چنین مینی پی سی ها . در این مقاله قصد دارم طریقه نصب ویندوز روی انواع تین کلاینت ها (Thin Client) یا همان مینی کامپیوتر را به شما اموزش بدم .

در مقالات قبل راجع به اینکه تین کلاینت چیست پرداختیم و فهمیدیم که تین کلاینت ها دستگاهی کوچک هستند و کارایی بالایی  دارند و در محیط های مختلف، با کارایی متفاوت ، سرعت و پردازش بالا بسیار مناسب و به صرفه هستند.

این امر باعث می شود که در شرکت هایی که به جای پی سی های رومیزی از تین کلاینت ها استفاده میکنند کاهش قابل توجهی در صرف هزینه و انرژی داشته باشیم. همانطور که گفتیم مینی پیسی ها و یا Thin Client ها  از سیستم عامل های متفاوتی پشتیبانی میکنند. بیشترین کاربرد تین کلاینت ها در محیط های اداری ، پشتیبانی از سیستم عامل ویندوز هستند که شامل سیستم عامل های ماکروسافت،لینوکس و یونیکس و … می باشد که روی آنها نصب و اجرا می شود.

در این آموزش نحوه ی نصب Windows 10  (که نسخه ی آخر سیستم عامل ویندوز است ) به صورت تصویری  به شما نشان داده خواهد شد. توجه کنید که با تهیه ویندوز۱۰ می توان به دو شکل نصب را شروع کرد :

  • از طریق فلش دیسک
  • به صورت dvd/cd ویندوز

بوت ویندوز از فلش

چون این کامپیوترهای کوچک درایور DVD ندارند (این امر موجب کاهش مصرف انرژی و سهولت در نگهداری تین کلاین ها می شود) در نتیجه بهترین روش با استفاده از USB می باشد. در ابتدا باید فلش یا یو اس بی خودتان را با فایل ISO  ویندوز ، بوت کنید. برای این کار نرم افزارهای زیر را به شما معرفی میکنیم :

  • Easy2boot (پیشنهاد سایناتک این نرم افزار می باشد ؛ به دلیل پشتیبانی از اکثر سیستم عامل ها)
  • YUMI
  • Rufus

به منظور نصب ویندوز در تین کلاینت ، بعد از بوت کردن فایلی به نام ISO  را از فلش به داخل یکی از پورت های  USB تین کلایت GreenCube (وقتی که دستگاه خاموش است)  قرار بدهید و سپس آن را روشن کنید و هم زمان F11 کیبورد را پشت هم فشار دهید . ( البته در بعضی دستگاه ها و مینی پی سی ها متفاوت است) . همانطور که میبینید تصویر زیر باز میشود :

صفحه بوت نصب ویندوز در تین کلاینت
البته ممکن است صفحه ی بوت بسته به نوع فلش متفاوت باشد.

بعد از انتخاب گزینه بوت به وسیله فلش ، سیستم شما آن را می خواند و نسبت به اینکه شما با چه نرم افزاری فلش را بوت کردید ، فایل ISO را روی تین کلاینت و یا مینی پی سی خوانده و سپس وارد محیط نصب ویندوز روی تین کلاینت می شود.

شروع نصب ویندوز روی مینی پی سی و یا تین کلاینت

اگر فایل ISO ویندوز را به درستی اجرا کرده باشد وارد صفحه ای به شکل زیر خواهید شد . زبان مورد نظرتان را انتخاب کنید و NEXT  را بزنید .

Install now  را بزنید . متن لایسنس را تایید کنید.

گزینه Custom  را انتخاب کنید.

دراین قسمت  باید پارتیشن مناسب را بر اساس میزان فضای موجود Hard disk  برای نصب ویندوز در تین کلاینت مشخص کنید. در این قسمت باید نسبت به فضای آزاد هارد دیسک خود پارتیشن مناسب را برای نصب ویندوز روی دستگاه خود انتخاب کنید. این فضا باید بین ۸ تا ۱۰ گیگ باشد. توجه کنید به دلیل وجود هارد های SSD روی مینی پی سی ها و تین کلاینت فرایند نصب ویندوز بسیار سریع بوده و سرعت بوت آن بسیار بالا است )

گزینه next را بزنید تا نصب آغاز شود. حالا  وارد محیط نصب شده ایم.

 بعد از تمام کردن نصب به مرحله setting وارد می شویم. روی  Use express setting  کلیک کنید تا تنظیمات پیشفرض اعمال شود. اگر می خواهید تنظیمات را به صورت دستی وارد کنید بر روی  costomise  کلیک کنید. در صورتی که اکانت ماکروسافت دارید می توانید مراحل را با وارد کردن اکانت خود ادامه دهید در غیر این صورت بر روی SKIP  کلیک کنید.

در این مرحله نام سیستم خود و رمز عبور را می توانید تعیین کنید. حالا نصب  ویندوز روی تین کلاینت به اتمام رسید و می توانید از تمام قابلیت های آن استفاده نمایید. تصویر زیر محیط ویندوز ۱۰ نصب شده روی تین کلاینت را نشان می دهد. توصیه میکنیم پس از نصب ویندوز روی تین کلاینت ، آن را آپدیت و سپس ACTIVE  کنید.

در زیر ویدئو نصب ویندوز روی مینی پی سی و تین کلاینت GreenCube رو میتونید مشاهده کنید . از ویژگی های این مینی کامپیوترها سرعت بوت بسیار بالاست که در ویدئو زیر قابل مشاهده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *