APU WALL

تکنولوژی APU در پردازنده های جدید اینتل و AMD

در ابتدا رایانه ها از یک پردازنده به نام CPU (Central Processing Unit) برای انجام کلیه محاسبات و تمامی پردازش های سیستم استفاده میکردند. در ادامه پردازنده ی دیگری طراحی که با نام GPU (Graphic Processing Unit) شناخته شد و وظیفه ی انجام پردازش های گرافیکی را عهده دار شد تا عملکرد CPU برای پردازش های کلی سیستم بهبود یابد. بدین ترتیب کارتهای گرافیکی که GPU بر روی آن نصب است با دارا بودن مقداری از حافظه، عملیات گرافیکی یک سیستم رایانه ای را انجام میدهند.

GPU در متداول ترین شکل خود یک کارت گرافیکی است که تقریبا اکثر کاربران با آن آشنایی دارند. کارت های گرافیکی از طریق شکاف PCIe به مادربورد متصل می شوند. نوعی دیگری از GPU ها که به آن اصطلاحا آن بورد گفته می شود نیز وجود دارند که در این نوع از واحد پردازش گرافیکی تراشه ی گرافیکی به صورت مجتمع در مادربورد تعبیه شده است و به صورت جداگانه (کارت گرافیکی) نمی باشند.

APU(Accelerated Processing Unit) چیست؟

در پخش قبل در مورد پردازنده های اصلی CPU و پردازنده ی گرافیکی GPU توضیح داده شد. پردازنده های جدیدتری که به بازار آمده اند در واقع ترکیبی از این دو واحد پردازنده هستند. APU به معنای واحد پردازش شتاب یافته است یا به عبارتی دیگر پردازشگری با سرعت بالا که از ترکیب GPU و CPU تشکیل شده است. به طور خلاصه اگر هسنه های پردازنده ی گرافیکی را به CPU اضافه کنیم و حافظه ی کش CPU را با آن به اشتراک گذاریم، یک APU به دست می آید.

مزیت APU نسبت به یک CPU و یک کارت گرافیک جداگانه چیست؟

اولین مسئله ای که در مورد APU مطرح می شود این است که به دلیل ارتباط مناسب دو پردازنده اصلی و گرافیکی در کنار هم، انجام فعالیت ها ساده شده و توان پردازشی در APU بهینه می شود. به عنوان مثال پردازنده های جدید اینتل با پردازنده ی گرافیکی مجتمع HD 3000، حدود ۲ تا ۳ برابر سریع تر از پردازنده های قبلی هستند که پردازنده گرافیکی شان روی قالب پردازنده ی اصلی قرار می گرفت اما یکپارچه نبودند. توجه داشته باشید که در APU ها دو قسمت CPU و GPU به صورت مجزا در کنار هم نیستند بلکه یکپارچه شده اند.

برخورداری از قابلیت ها و امکانات خاصی مثل تکنولوژی QuickSync اینتل که برای رمزگشایی و رمزگذاری ویدیو است.

برخی از محاسبات مثل محاسبات اعداد ممیز شناور را می توان توسط پردازنده ی گرافیکی انجام داد که برای چنین کارهایی مناسب تر و قدرتمند تر از پردازنده اصلی هستند.

مورد بعدی مصرف انرژی بهینه در APU ها است چرا که منابع بین پردازنده ی اصلی و گرافیکی به صورت مشترک مورد استفاده قرار می گیرند.به همین دلیل است که لپ تاپ های جدیدی که از APU های اینتل یا AMD استفاده می کنند، کم مصرف تر هستند و شارژ باتری را مدت طولانی تری حفظ می کنند.

مزیت دیگر قیمت پردازنده های APU می باشد. این پردازنده ها ارزان تر از یک CPU  و کارت گرافیک جداگانه هستند چرا که سیلیکون کمتری برای تولید آن ها مصرف می شود. در مجموع می توان گفت که یک APU جایگزین خوبی برای کارت گرافیک رده پایین و CPU است.

امروزه حتی در کامپیوتر های رومیزی یا لپ تاپ هایی که دارای کارت گرافیک مستقل هستند از APU نیز استفاده می شود. این کامپیوتر ها دارای دو پردازنده گرافیکی هستند که یکی از آن ها با CPU یکپارچه شده اند. از آن جاییی که GPU یکپارچه شده با CPU مصرف پایین تری دارد، در پردازش امور گرافیکی سبکتر از آن استفاده می شود و زمانی که نیاز به پردازش سنگین باشد وظیفه این نوع پردازش ها به کارت گرافیک مستقل واگذار می شود.

APU ها را می توان در هر نوع کامپیتور به کار برد ولیکن بیشتر برای وسایل همراه، لپ تاپ ها و دسکتاپ های کم مصرف توصیه می شوند.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *