IPV6

آموزش انتقال به IPv6

آموزش انتقال به IPv6 موضوع مورد بخث در این مفاله است اما در ابتدا باید تاریخچه ای IPv6 را بدانیم.

IPv6 در سال ۱۹۹۸ میلادی شروع به کار کرد و به عنوان نسل جدید و آینده ی پروتوکل های اینترنت معرفی شد. جالب است بدانید از سال ۲۰۰۷ میلادی صحبت هایی مبنی بر حذف کامل IPv4 انجام شد و اکنون که در سال ۲۰۱۸ هستیم تنها ۲۰%‌ از این صحبت ها به واقعیت پیوست.

تاثیرات انتقال به IPv6 در WAN

با وجود اینکه احیانا شما نیز عجله ای برای انتقال سرویس های خود به IPv6  روی تجهیزات نصب شده ندارید (به دلیل وجود ویژگیهای آدرس شبکه که همان NAT است و شما میتوانید به راحتی از سیستم قدیمی IPv4 استفاده کنید.) بد نیست که کمی در مورد تاثیراتی که IPv4 روی WAN میگذارد صحبت کنیم.

معایت IPv6 و دردسرهای احتمالی

تفاوت های IPv6 را با IPv4 حتما میدانید. شروع اتصال دستگاه ها مانند موبایل ،‌اینترنت اشیا و … با پروتکل IPv4 آغاز شد. حالا با احتمال پر شدن این پروتکل بنا است که از قابلیت های آدرس دهی اینترنتی ۱۲۵ بیت پروتکل IPv6  استفاده شود که ظرفیت آن تقریبا پرنشدنی است.

IPv6 بر اساس و معماری پروتکل SLAAC ساخته شده است. این معماری و پروتکل به دستگاه هایی که برای IPv6 تنظیم شده است اجازه میدهد تا آدرس آی پی منحصر به فرد خود را ایجاد کند. همین قابلیت است که به ما امکان اضافه کردن بی نهایت دستگاه را به شبکه میدهد.
شاید با خود بگویید که پروتکل IPv4 نیازهای شما را برآورده میکند اما باید بدانید که دستگاه های شما که نیاز به پهنای باند زیادی دارند نیاز به این پروتکل دارند. همچنین در سازمان هایی که تعداد کلاینت ها در آن زیاد است، مانند سازمان هایی که از تعداد زیادی مینی پی سی یا تین کلاینت در شبکه خود استفاده میکنند در صورت استفاده از IPv6 احتمال تداخل به صفر میرسد.

اول WAN بعد IPv6

انتقال به IPv6 چندین سال است که مورد بحث اصلی در دنیای تکنولوژی است. اینکه چطور برنامه این کار ریخته شود،‌چه تجهیزاتی خریداری شود و چگونه تنظیمات آن انجام شود و هزاران مساله ای که برای حل آن باید از متخصصان این حوزه ها استفاده کرد.

از نظر اقتصادی یک انتقال آهسته و مهاجرت به WAN ی که از هر دو پروتکل پشتیبانی کند بهترین راه حل است. در گام اول بدانید که WAN شما از لحاظ سخت افزاری باید از IPv6 پشتیبانی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *